جراحی بای پس معده ؛ امروزه روش های زیادی برای جراحی چاقی در جهان استفاده می شود. جراحی بای پس معده یکی از مهم ترین روش های جراحی در بین جراحی های چاقی می باشد. متخصصان جراحی چاقی گروه سلامت یادبود در مورد روش بای پس معده اطلاعاتی ارائه کردند.

 

جراحی بای پس معده چیست؟

جراحی لاپاروسکوپی بای پس معده از رایج ترین نوع جراحی در بین جراحی های معده  می باشد. بای پس معده یکی از روش هایی است که با نتایج موفقیت آمیز خود در جراحی چاقی جلب توجه می کند. با این جراحی در حالی که حجم معده کاهش می یابد، جذب مواد مغذی کاهش می یابد زیرا مسیر طی شده در روده کوچک کوتاه می شود.

قسمت ابتدای معده از بقیه جدا می شود و حدود 30-50 سی سی باقی می ماند. قسمتی از روده کوچک نیز دور زده شده و به معده کوچک تازه تشکیل شده متصل می شود. از این رو بیماران با وعده های غذایی بسیار کوچکتر به سرعت دچار سیری می شوند.

کاهش وزن موثر و دائمی با جراحی لاپاروسکوپی بای پس معده  به دست می آید. مشابه جراحی‌ های محدودکننده حجم، بیماران به دلیل کاهش کیسه‌ های جدید معده، با بخش های بسیار کوچک ‌تر به سرعت احساس سیری می ‌کنند.

جراحی بای پس معده در صورت لزوم قابل تکرار است.

 

جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

قبل از جراحی بای پس معده

بیمارانی که برای جراحی برنامه ریزی شده اند، تحت ارزیابی دقیق قرار می گیرند. علاوه بر معاینات فیزیکی، هر بیمار قبل از جراحی توسط متخصصان غدد و روانپزشکی به طور دقیق مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

جراحی چگونه انجام می شود؟

جراحی بای پس معده را به روش جراحی لاپاراسکوپی انجام می دهند. در سال های اخیر، جراحی رباتیک نیز می تواند ترجیح داده شود.

1 سانتی متر جراحی از طریق 4-6 سوراخ در قطر انجام می شود.

در جراحی بای پس معده، مانند جراحی اسلیو گاسترکتومی، معده کاهش می یابد. تقریباً 95 درصد از معده برداشته می شود.

هدف از این جراحی، اشباع کردن بیماران با غذای کمتر و اطمینان از جذب بخشی از غذاهایی است که مصرف می کنند.

بعد از عمل

بیماران به 4-6 روز پیگیری در بیمارستان نیاز دارند. در هنگام ترخیص، رژیم غذایی تا اولین کنترل توسط متخصص تغذیه برنامه ریزی می شود. در طول سال اول، به غیر از جراح چاقی، توسط متخصص غدد، روانپزشک و متخصص تغذیه ، پیگیری دقیق انجام می شود.

 

کاربردهای مختلف بای پس معده چیست؟

الف) بای پس معده (پرگزیمال):

این نوع متداول ترین روش بای پس معده و پرکاربردترین روش چاقی در ایالات متحده است که کمترین مشکلات تغذیه ای را ایجاد می کند. یک کیسه معده پروگزیمال (ورودی معده) با حجم کمتر از 30 میلی لیتر در ورودی معده ایجاد می شود. این کیسه شکم جدید حجمی کمتر از حدود 1 فنجان چای دارد. با ایجاد کیسه معده، معده موجود غیرفعال شده و غذا به اینجا آورده می شود. روده کوچک از قسمت دیستال (روده بزرگ) گرفته شده و تقریباً 50-75 سانتی متر بریده شده و به کیسه معده جدید متصل می شود.

ب) بای پس معده (دیستال)

روده کوچک طبیعی بین 600-1000 سانتی متر است. انتهای روده ای که از صفرا می آید به روده ای متصل می شود که غذا از آن حدود 1 متر جلوتر می آید. ترکیب صفرا با غذا در انتهای روده کوچک باعث سوء جذب (کاهش جذب) عمدتاً چربی ها و نشاسته ها و همچنین مواد معدنی مختلف و ویتامین های محلول در چربی می شود. چربی های جذب نشده و نشاسته وارد روده بزرگ می شوند. این می تواند کاهش وزن سریعتر را فراهم کند. با این حال، مشکلات تغذیه ای جدی تری (مانند کمبود شدید ویتامین) ممکن است رخ دهد. علاوه بر این ، فعالیت باکتری در اینجا می تواند باعث تولید مواد محرک و تشکیل گاز بدبو شود.

ج) بای پس لوپ معده

در اینجا روده مستقیماً به معده متصل می شود بدون اینکه به دو قسمت تقسیم شود. اگرچه ایجاد آن ساده‌تر است، اما این روش باعث می‌شود آنزیم‌ های صفرا و پانکراس از روده کوچک به معده و سپس به مری فرار کنند و باعث التهاب و زخم شدید در مری شوند. اگرچه اجرای آن ساده تر است، اما روش ترجیحی نیست.

آیا مارک مواد مورد به کاربرده شده در جراحی بای پس معده مهم هستند؟

محصولات مختلف زیادی در بازار وجود دارد. مواد دو شرکت پیشرو آمریکایی با کیفیت ترین محصولات موجود در حال حاضر در بازار بوده و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، هزینه های آنها بسیار بیشتر از محصولات چینی است که برای همین منظور استفاده می شود. علاوه بر این ، ایمنی در سلامت مهم است نه هزینه. هر محصول مورد استفاده دارای یک بارکد حاوی شماره سریال خاص خود است. بارکد هر ماده استفاده شده در پرونده بیمار قرار می گیرد. حتما در مورد مواد استفاده شده سوال کنید.

 

آیا تست نشت پس از جراحی بای پس معده نیز انجام می شود؟

تست نشت در حین جراحی بای پس معده و در روز دوم پس از آن انجام می شود. هدف از آزمایش نشتی انجام شده در جراحی این است که مشخص شود آیا منگنه مشکلی دارد یا خیر و آیا نشتی در خط بخیه وجود دارد یا خیر. در صورت وجود نشتی، بخیه های اضافی روی قسمت مربوطه گذاشته می شود تا از نشتی جلوگیری شود. مجدداً قبل از شروع غذاهای مایع پس از جراحی، آزمایش نشت انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که اقدامات احتیاطی لازم انجام شده و به موقع مداخله می شود.

 

آیا از بخیه در جراحی بای پس معده استفاده می شود؟

قرار دادن بخیه های اضافی روی مواد خاصی به نام استپلر در جراحی های چاقی بحث برانگیز است. برخی جراحان فکر می کنند که بخیه زدن احتمال خونریزی و نشت را کاهش می دهد و هر بیمار باید بخیه شود. از سوی دیگر برخی جراحان می گویند که با وجود اینکه بخیه زدن اندکی خطر خونریزی را کاهش می دهد، خطر نشتی را کاهش نمی دهد ، برعکس ممکن است باعث نشت و خونریزی بیشتر پس از آسیب عروقی در حین بخیه شود. به عنوان یک رویکرد بالینی، ما بین این دو قرار داریم. اگرچه روی هر بیمار بخیه اضافی نمی زنیم ، اما اگر خط استپلر به اندازه کافی ایمن به نظر نمی رسد ، قطعا بخیه های اضافی می زنیم. این واقعیت که نتایج ما بسیار بهتر از میانگین جهانی است نشان می دهد که روشی که ما استفاده کردیم موفق تر است. مهمترین نکته در اینجا این است که جراح انجام دهنده جراحی باید توانایی و تجربه لازم برای مداخله و اصلاح هر مشکلی را داشته باشد.

 

چرا از داروهای رقیق کننده خون  پس از جراحی بای پس معده استفاده می کنند؟

در طی هر عمل احتمال لخته شدن خون در ورید و انسداد هر ورید وجود دارد. هنگامی که این یک رگ است که اندام های حیاتی مانند قلب، ریه ها و مغز را تامین می کند، می تواند منجر به مشکلات جدی شود. خطر آمبولی با افزایش وزن بیماران افزایش می یابد. برای این منظور بدون توجه به عمل به این بیماران رقیق کننده خون داده می شود. اگرچه خطر خونریزی را کمی افزایش می دهد، اما فواید آن بسیار بیشتر است. استفاده از داروهای رقیق کننده خون قبل از عمل شروع می شود و تا دو هفته دیگر ادامه می یابد. مدت زمان مصرف در بیمارانی که در معرض خطر بالا هستند ، مانند بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا آمبولی قبلی ، ممکن است طولانی تر باشد.

 

آیا بعد از انجام دادن جراحی بای پس معده درد احساس می شود؟

از آنجایی که جراحی بای پس معده به صورت لاپاراسکوپی یعنی با ورود از سوراخ های میلی متری انجام می شود ، درد پس از عمل بعد از مداخله در مقایسه با جراحی های باز بسیار کمتر است. با تجویز مسکن به هر بیمار پس از جراحی، از تسکین درد کاملاً جلوگیری می شود. نکته مهم در اینجا این است  آستانه درد هر کس متفاوت است بنابراین نمی توان درمان را استاندارد کرد. درمان تسکین درد باید به صورت جداگانه با توجه به نیاز هر بیمار ترتیب داده شود.

 

آیا بعد از جراحی بای پس معده جای زخم وجود دارد؟

از آنجایی که برش ها بسیار کوچک هستند ، از نظر نتایج زیبایی نیز بسیار خوب است. پس از چند ماه، این خطوط نیز تقریبا نامرئی خواهند شد. پس از بهبود زخم ها ، کرمی به شما پیشنهاد می شود تا جای زخم کمتری باقی بماند. اگر به مدت سه ماه از آن استفاده کنید، نتایج زیبایی بسیار بهتری خواهید گرفت. 

چه زمانی تغذیه پس از جراحی بای پس معده آغاز می شود؟

پس از انجام آزمایش نشت در روز دوم جراحی ، شروع به مصرف غذای مایع خواهید کرد. پس از دو هفته اول تغذیه به صورت مایعات خواهد بود ، به مدت دو هفته با غذای نرم (به سبک پوره) تغذیه می‌شوید و در تمام این فرآیند با متخصصین تغذیه در ارتباط دائمی خواهید بود.

 

تغذیه، مکمل های ویتامین و مواد معدنی بعد از جراحی بای پس معده چگونه خواهد بود؟

در 15 روز اول به بیماران مکمل های پروتئین داده می شود. به خصوص در سال اول مکمل های ویتامین و مواد معدنی مختلف به بیماران داده می شود. اینها برای هر بیمار مناسب نیست و پس از آزمایشات انجام شده در کنترل های روتین، با توجه به شرایط بیمار تصمیم گیری می شود که به چه چیزی و چه مقدار نیاز دارد.

 

آیا می توانم بلافاصله پس از جراحی بای پس معده بایستم یا به سر کار برگردم؟

از آنجایی که عمل به روش لاپاراسکوپی انجام می شود، می توانید یکی دو ساعت بعد از عمل بلند شوید و راه بروید. حتی در طول مدت اقامت خود در بیمارستان، شما به یک که از شما مراقبت کند نیاز نخواهید داشت ، بلکه می توانید از خود مراقبت کنید. بیمارانی که پشت میز کار می کنند یا در مشاغلی کار می کنند که نیازی به تلاش زیاد ندارند ، می توانند در عرض یک هفته به کار خود بازگردند. بیمارانی که نیاز به تلاش زیاد دارند باید حداقل یک ماه از کار خود دوری کنند. پس از جراحی ، اطلاعات کافی برای استراحت برای مدت زمان کافی به بیماران داده می شود.

 

چه زمانی بخیه ها بعد از جراحی بای پس معده باید برداشته شود ؟

از آنجایی که اغلب از بخیه های جاذب استفاده می شود ، نیازی به بخیه زدن نیست. اگر از بخیه های غیرقابل جذب به دلیل دیگری استفاده شود ، بخیه بررسی می شود و در صورت لزوم ، زمانی که برای کنترل در روز دهم مراجعه کنید، بخیه برداشته می شود.

 

بعد از جراحی بای پس معده چه زمانی می توان حمام کرد؟

هنگام خروج از بیمارستان می توانید حمام کنید. بعد از دوش گرفتن، جاهای زخم را با یک حوله تمیز خشک کنید و روی آنها باتیکون بزنید و صبر کنید تا خشک شوند. باتیکون روی لباس های شما لکه های دائمی ایجاد نمی کند. بعد از روز دهم دیگر نیازی به استفاده از باتیکون نیست.

 

آیا می توانم بعد از جراحی بای پس معده از دارو استفاده کنم؟

در ماه اول از هیچ دارویی غیر از داروهایی که توصیه می کنیم استفاده نکنید. اگر دارویی توسط پزشک دیگری توصیه شده است ، با ما مشورت کنید. بعد از ماه اول می توانید از هر نوع دارویی استفاده کنید. با این حال سعی کنید پس از مصرف دارو زیاد از مسکن استفاده نکنید و مایعات فراوان بنوشید.

 

آیا بعد از بای پس معده دوباره افزایش وزن وجود خواهد داشت؟

خطر بازیابی وزن پس از بای پس معده بسیار کم است. برای اینکه از این فیزیولوژی حداکثر بهره را ببرد ، بیمار باید فقط در وعده های غذایی مناسب غذا بخورد، 2 تا 3 وعده غذایی در روز مصرف کند و از خوردن میان وعده در بین وعده های غذایی خودداری کند. این جراحی همچنین مستلزم تغییر عادات غذایی است که در طی یک دوره زمانی طولانی کسب شده است. تقریباً در تمام مواردی که در اواخر جراحی افزایش وزن مشاهده شد ، ظرفیت وعده غذایی افزایش پیدا نکرد. افزایش وزن ناشی از مصرف میان وعده بین وعده های غذایی، به خصوص میان وعده های پر کالری است.