جراحی اسلیو معده؛چاقی یک مشکل رایج در بین افرد می باشد که مردم را در سراسر جهان به خود درگیر کرده است. اگر افراد چاق با وجود رژیم غذایی سنگین و ورزش های زیاد نتوانند وزن خود را کم کنند، می توانند با جراحی کاهش معده از شر این مشکل خلاص شوند. امروزه جراحی های کوچک کردن معده به روش های مختلفی انجام می شود. یکی از این موارد ، جراحی کردن با هدف کاهش وزن از طریق محدود کردن مصرف غذا در معده انجام می شود. هدف دیگر کاهش وزن با جلوگیری از جذب مواد مغذی گرفته شده از روده می باشد. روش سوم جراحی، عمل هایی است که در آن هر دوی این ها با هم ترکیب می شوند.

 

روش های درمان از طریق جراحی در چاقی چیست؟

در 15-10 سال گذشته روش های جراحی برای درمان بیماران مبتلا به چاقی استفاده شده است و نتایج موفقیت آمیزی حاصل شده است. با این حال، مانند هر عمل جراحی، خطرات مختلفی در جراحی چاقی وجود دارد. به همین دلیل قبل از تصمیم گیری در مورد عمل باید روش درمانی هر بیمار با راهنمایی پزشک معالج او ارزیابی و بررسی شود و در صورت امکان ابتدا رژیم درمانی انجام شود. روش های درمان جراحی به شرح زیر می باشد:

قرار دادن بالون داخل معده

جراحی اسلیو معده (اسلیو گاسترکتومی)

بای پس معده

 

چه کسانی می توانند جراحی کوچک کردن معده انجام دهند؟

برای انجام عمل جراحی کوچک کردن معده، بیمار باید بین 18 تا 80 سال سن داشته باشد و دارای بدنی قابل تحمل در برابر بیهوشی باشد.

شاخص توده بدنی (BMI) بالای 40

BMI بین 35-40

داشتن یک بیماری اضافی مرتبط با چاقی

افراد با BMI بین 30-35 و مبتلایان به بیماری هایی مانند دیابت و سندرم متابولیک می توانند جراحی کاهش معده انجام دهند.

 

روش های جراحی کاهش معده چیست؟

در جراحی اسلیو گاسترکتومی و باند معده بخشی از معده برداشته می شود. از آنجایی که بخشی از معده برداشته می شود، مقدار غذایی که می تواند شخص میل کند کاهش می یابد و در نتیجه کاهش وزن به صورت هدفمند انجام می شود.

در جراحی اثنی عشر، بخشی از روده همراه با معده برداشته می شود. از آنجایی که هیچ بخشی از روده وجود ندارد ، جذب کاهش می یابد و در نتیجه کاهش وزن رخ می دهد.

جراحی های کاهش معده را می توان به صورت باز یا بسته (لاپاروسکوپی) انجام داد. جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز مزیت های بیشتری دارد زیرا فقط یک اسکار کوچک بعد از جراحی بر روی بدن باقی می ماند. احتمال عوارض کمتر و زمان بهبودی نیز سریعتر از جراحی باز می باشد.

جراحی اسلیو گاسترکتومی در واقع یعنی برداشتن تقریباً 75 درصد از معده است. معده بعد از جراحی به اندازه یک لوله کوچک می ماند، به طوری که با غذای بسیار کم، بلافاصله احساس سیری در فرد ایجاد می شود. این باعث کاهش احساس گرسنگی می شود. علاوه بر این، از آنجایی که بخشی از معده که «هورمون گرسنگی» را تولید می کند در این جراحی برداشته می شود ، پس از غذا احساس گرسنگی نمی کنید. این جراحی با روش لاپاراسکوپی قابل انجام است.

در جراحی بای پس معده  بخشی از معده غیرفعال می شود و معده کوچک و جدیدی ساخته می شود. با بریدن قسمتی از روده به انتهای معده کوچک شما متصل می شود معده غیرفعال شده به دوازدهه متصل می شود.. در نتیجه در این روش از جراحی بیشتر معده عملکرد خود را از دست می دهد. مواد مغذی به معده کوچک جدید و قسمتی از روده متصل به آن می روند.

در جراحی انحراف بیلیوپانکراس، هدف این جراحی کاهش جذب مواد مغذی با برداشتن معده و قسمت بزرگ روده می باشد. مصرف غذا با ایجاد یک قسمت کوچک در معده محدود می شود. از آنجایی که این جراحی نسبت به سایر جراحی ها جدی تر می باشد ، در بیمارانی که وزن زیادی دارند این نوع جراحی ترجیح داده می شود.

چگونه برای جراحی کوچک کردن معده آماده شویم؟

حداقل 1 هفته قبل از عمل جراحی معده ، مصرف آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین و داروهای رقیق کننده خون باید کاملا قطع شود. علاوه بر اینها ، باید 24 تا 48 ساعت قبل از رژیم غذایی طبق توصیه پزشک استفاده کنید.

بیمار پس از جراحی برای مدت معینی در بیمارستان تحت کنترل و زیر نظر پزشک می ماند. در این بین به بیمار مسکن داده می شود و به شدت تحت نظر قرار می گیرد. در طی این فرآیند به مصرف مایعات برای بیمار توجه می شود و قند خون به طور مداوم کنترل می شود زیرا تغذیه بعد از عمل بسیار کند است. پس از انجام عمل معده در ابتدا غذای مایع شروع می شود ، سپس له می شود و در نهایت غذای جامد تغذیه می شود و به تدریج انواع غذا ها را میتوان میل کرد. پس از جراحی ، متخصص تغذیه برنامه غذایی خاصی را برای افراد تهیه می کند. این برنامه تغذیه مطابق با تغذیه کافی و متعادل برنامه ریزی شده می باشد. اندازه وعده ها نسبت به تغذیه قبل از عمل کوچکتر و کمتر است زیرا در طی عمل جراحی معده کوچک شده است.

 

چگونه کاهش وزن را بعد از جراحی کاهش معده تجربه کنیم؟

کاهش وزن سریع در 3 ماه اول پس از جراحی معده در بیماران مشاهده می شود. به عنوان مثال می توان تا 45 کیلو برای سه ماه اول کاهش وزن را تجربه کرد ، اما میزان این کاهش ها با توجه به نوع جراحی ها متفاوت است. کسانی که قبل از جراحی بیماری های اضافی مرتبط با چاقی داشته اند ، این بیماری ها یا به طور کامل بهبود می یابند یا به درجه ای کاهش می یابند که دیگر آزارشان نمی دهد.

 

 خطرات جراحی کاهش معده چیست؟

مانند هر جراحی دیگری ، جراحی کاهش معده نیز خطرات مخصوص به خودش را دارد. عفونت ، لخته شدن خون ، آمبولی ، نشت از معده لوله ای یا سایر آناستوموزه ا، تشکیل سنگ کیسه صفرا به دلیل کاهش یافتن وزن ، سوء تغذیه ، افتادگی پوست به دلیل کاهش وزن، افسردگی، سندرم دامپینگ (غذاها و مایعات مصرف شده پس از جراحی بای پس معده خیلی سریع به روده) از عوارض های جراحی معده هستند. این عوارض ها در افرادی که سن زیادی دارند ، کسانی که مشکلات لخته شدن خون دارند یا افرادی که به شدت چاق هستند، بیشتر دیده می شود. اگر پس از جراحی به توصیه های متخصص تغذیه و پزشک خود عمل کنید، احتمال بروز این عوارض کاهش پیدا می کند.

آیا می توان بعد از جراحی معده باردار شد؟

کاهش وزن تا 18 ماه بعد از عمل ادامه خواهد داشت. پس از فرآیند کاهش وزن؛ اگر رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه تنظیم شود مشکلی برای باردار شدن خانم ها وجود نخواهد داشت.

فعالیت بدنی بعد از جراحی اسلیو معده چگونه باید برنامه ریزی شود؟

پس از جراحی باید در 2 هفته اول از رانندگی و در 2 ماه اول از فعالیت های بدنی سنگین دوری کنید. اما درست نیست که فعالیت بدنی را به طور کامل از زندگی خود حذف کنید. بعد از عمل می توان پیاده روی کرد. اگر شغل شما شغلی نیست که نیاز به فعالیت های بدنی سنگین داشته باشد، 2-4. بعد از یک هفته نیز می توانید شروع به کار کنید. بعد از ماه دوم می توانید فعالیت هایی مانند یوگا، شنا را انجام دهید.

پس از انجام دادن جراحی باید چگونه از خود مراقبت نمود؟

پزشک می تواند بر اساس نیاز شخص دارو های مخصوص را تجویز کند. متخصص تغذیه یک برنامه تغذیه دقیق برای شخص تهیه می کند. در صورت وجود علایمی مانند سکسکه ، استفراغ ، تب 38 درجه سانتی گراد و بالاتر ، قرمزی و یا تورم در یک پا (حداقل 1-2 سانتی متر بین قطر دو پا)، تورم و یا قرمزی در محل برش جراحی در پا  یا شکم پس از ترخیص شدن از بیمارستان ، بدون هیچگونه تاخیر با پزشک خود مشورت کنید.