جراحی پیکرتراشی ؛ برنامه های کاربردی شکل دهی بدن برای از بین بردن ظاهر ناراحت کننده برخی از قسمت های بدن یا بدشکلی هایی که با افزایش سن رخ می دهد استفاده می شود. در عین حال این اعمال که در بهبود افتادگی پوست در موارد کاهش وزن بیش از حد نیز مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به میل بیماران و نظر پزشک متخصص بر روی کل بدن یا فقط در نواحی خاصی قابل انجام است.

 

در این کاربردها که ظاهر کلی بدن را زیباتر می کند، برنامه ریزی برای هر بیمار متفاوت انجام می شود. پزشکان متخصص خواسته های بیماران را در اولویت قرار می دهند، زیرا کاربردهای زیبایی که خارج از مشکلات پزشکی هستند، مطابق با تصمیمات افراد انجام می شود. با این حال، حتی در عملیات شکل دهی بدن که فقط در یک منطقه انجام می شود، مناطق مجاور نیز ارزیابی می شوند. هدف این است که با در نظر گرفتن بدن به عنوان یک کل ظاهری زیبا و متقارن به بیماران بدهد.عملیات شکل دهی بدن که برای مشکلات مختلف بیماران در گروه های سنی مختلف به طور کلی تحت بیهوشی انجام می شود. اکثریت قریب به اتفاق برنامه ها دائمی هستند. حتی پس از گذشت چندین سال، بیماران تغییر شکل های یکسانی را در نواحی خاص یا در کل بدن تجربه نمی کنند.کاربردهای شکل دهی بدن به دو دسته جراحی یا غیر جراحی تقسیم می شوند.

 

برای چه کسانی اعمال می شود؟

برنامه های فرم دهی بدن برای مردان و زنانی که به دلایل مختلف از ظاهر یک قسمت یا بیش از یک قسمت از بدن خود ناراحت هستند مناسب است. کسانی که توده چربی بیش از حد نرمال در بدن خود دارند، به خصوص زنانی که پس از تولد دچار افتادگی در قفسه سینه و شکم می شوند و کسانی که تغییر شکل هایی دارند که به هر دلیلی ظاهر زیبایی ندارند، می توانند از عمل های فرم دهی بدن بهره مند شوند. محدودیت سنی خاصی برای این کار وجود ندارد. برای کسانی که هیچ مشکل پزشکی ندارند و می خواهند از عمل های فرم دهی بدن فقط برای نگرانی های زیبایی بهره مند شوند. عمل هایی که عموماً برای زنان و مردان بالای 18 سال اعمال می شود، در سنین پایین تر نیز اگر بر سلامتی بیماران تأثیر بگذارد، انجام می شود. با این حال، هیچ محدودیت سنی بالایی برای این عمل ها وجود ندارد. سالمندانی که سلامت آنها برای فرم دهی بدن مناسب است نیز می توانند ظاهری که می خواهند داشته باشند.

 

برای کدام قسمت های بدن کاربرد دارد؟

عملیات شکل دهی بدن را فقط می توان در قسمت های خاصی از بدن و همچنین کل بدن اعمال کرد. خواسته های بیماران در تعیین قسمت خاص بدن اهمیت زیادی دارد. در حالی که بعضی از بیماران فقط از ظاهر برخی نواحی شکایت دارند، برخی از بیماران از ظاهر اکثر اعضای بدن خود راضی نیستند. از این حیث، نواحی در نتیجه مصاحبه با پزشکان متخصص و بیماران مشخص می شود. رایج ترین نواحی که در آن فرم دهی بدن انجام می شود، شکم، بازوها، پاها، ناحیه تناسلی و باسن هستند. . این اعمال معمولاً تحت بیهوشی انجام می شود. روش هایی مانند سفت کردن شکم با پوست افتاده، برداشتن چربی اضافی، بازیابی پوست شل بازو یا بلند کردن باسن که پایین به نظر می رسد از جمله عملیات های شکل دادن به بدن هستند.

 

مزایای برنامه های ترکیبی چیست؟

عمل های شکل دهی بدن که در نواحی خاص یا کل بدن اعمال می شود، فواید زیادی را هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی برای بیماران فراهم می کند. کسانی که از ظاهر بیش از یک قسمت از بدن خود ناراحت هستند، می توانند با انجام عمل های همزمان، ظاهر قسمت های مختلف را به طور همزمان تغییر دهند.

بیماران با یک عمل قسمت های مختلف بدن خود را تغییر می دهند.

انجام همزمان عمل های شکل دهی بدن تحت بیهوشی از تجربه مجدد سندرم های مشابه در بیماران جلوگیری می کند. از این نظر دردی که بیماران بعد از جراحی احساس خواهند کرد نیز به یک بار کاهش می یابد.

پس از برنامه های کاربردی، بدن ظاهری زنده تر و جوان تر پیدا می کند. ظاهر زیبایی به دست می آید.

در کاربردهای ترکیبی، بدن به عنوان یک کل در نظر گرفته می شود و ظاهر متقارن تری به بدن می بخشد.


کدام روش ها بیشتر استفاده می شود؟

عمل های فرم دهی بدن بیشتر تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پزشکان متخصص با توجه به مناطقی که بیماران در آن ناراحت هستند و روش هایی که باید انجام شود، در مورد روش استفاده تصمیم می گیرند.

لیپوساکشن

لیپوساکشن که به عنوان جراحی حذف چربی نیز شناخته می شود، فرآیند برداشتن بافت چربی زیر پوست به طور کلی است. به ویژه برای مردان و زنانی که بدنی سالم و ضعیف دارند، اما دارای چربی اضافی ناحیه ای هستند، استفاده می شود. در حالی که یکی از دو بافت چربی مختلف در بدن می تواند با ورزش و سایر ورزش ها نازک تر و ضخیم تر شود، بافت چربی دیگر بافتی را تشکیل می دهد که به دلیل عواملی مانند ژنتیک به سختی از بین می رود. جراحی های لیپوساکشن برای برداشتن این بافت چربی انجام می شود که با ورزش و رژیم های غذایی از بین نمی رود.به طور کلی لیپوساکشن را که جراحی کاهش وزن نیست، می توان در قسمت های مختلف بدن زنان و مردان انجام داد. در زنان، نواحی با بافت چربی بیشتر، شکم، باسن، باسن و پاها هستند، در حالی که در مردان، چربی بیشتر در اطراف کمر دیده می شود. لیپوساکشن یکی از متداول ترین روش ها به خصوص برای از بین بردن بافت چربی شکم است که ارائه راه حل های دقیق یکی از مزایای مهم جراحی لیپوساکشن می باشد.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی که به عنوان عمل جراحی شکم نیز شناخته می شود، فرآیند برداشتن بافت چربی اضافی اطراف ناف و اصلاح پوستی است که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است. عواملی مانند عوامل ژنتیکی، افزایش وزن سریع و تولد در زنان باعث شل شدن عضلات شکم می شود. این عمل که با نگرانی های زیبایی انجام می شود، با هدف از بین بردن ترک ها، افتادگی ها و بدشکلی های ناحیه شکم ناشی از این عوامل انجام می شود. ظاهر زیبایی با برداشتن بافت ناخواسته اطراف پوست ناف به دست می آید. برخی از عمل‌های لیپوساکشن با لیپوساکشن ترکیب می‌شوند تا نتایج بسیار مؤثرتری به دست آورند. ابدومینوپلاستی برای افراد دارای اضافه وزن که از مشکلات چاقی رنج می برند و کسانی که بیماری های مزمن دارند اعمال نمی شود. مناسب ترین کاندیدهای عمل جراحی شکم افرادی هستند که با ورزش نمی توانند از ترک و افتادگی این ناحیه جلوگیری کنند و زنانی که زایمان کرده اند.

بالابردن بازو

روش های لیفت بازو به منظور از بین بردن پوستی که به دلیل کاهش وزن بیش از حد، افزایش سن یا ورزش نکردن خاصیت ارتجاعی خود را در ناحیه بازو از دست داده است، اعمال می شود. به خصوص در افرادی که در دوره ای از زندگی خود اضافه وزن پیدا کرده اند، پس از کاهش این وزن ها، افتادگی در ناحیه بازو مشاهده می شود. ظاهر زیبایی پس از اعمال کشش به دست می آید که هدف آن حذف افتادگی پوست همراه با بافت چربی است.

لیفت ران

عواملی مانند بالا رفتن سن، افزایش و کاهش وزن سریع، ژنتیک و ورزش نکردن باعث از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست در قسمت داخلی پاها می شود. این پوست که ساختار بسیار نازکی دارد دارای افتادگی، نوسانات و روانکاری است که ظاهر زیبایی را خراب می کند. اگرچه در افراد مسن شایع تر است، اما این لغزش و افتادگی که در هر سنی ممکن است رخ دهد، با جراحی های کشش ران برطرف می شود. در اکثر بیماران، برش های عمودی در قسمت داخلی پاها از کشاله ران تا زانو ایجاد می شود. عملیات لیفت ران راه حل های دائمی ارائه می دهد.

زیبایی شناسی تناسلی

عمل های زیبایی شناسی تناسلی به منظور از بین بردن تغییر شکل هایی که در لب های داخلی و خارجی، کلیتوریس، واژن و قسمت های فرج که ناحیه تناسلی را تشکیل می دهند، انجام می شود. این نواحی که ظاهرشان به هم می ریزد، اثرات روانی نیز ایجاد می کند که معمولاً با تمایلات جنسی در زنان همراه است. اختلالات ناحیه تناسلی که باعث اختلالات عملکردی و زیبایی شناختی می شوند با بیهوشی موضعی یا عمومی اصلاح می شوند.

سوالات متداول

لیپوساکشن روی کدام قسمت های بدن انجام نمی شود؟

لیپوساکشن که عموماً در نواحی دور کمر، شکم، باسن، ساق پا و بازو در زنان و مردان اعمال می‌شود، در برخی از نواحی نباید انجام شود. این نواحی شامل قسمت تحتانی باسن و جلوی پاها می شود. احتمال تغییر شکل هایی مانند فروپاشی پوست به دلیل برداشتن بافت چربی در این نواحی که معمولاً روانکاری بیش از حد دیده نمی شود، زیاد است. به همین دلیل توصیه می شود در این نواحی اعمال چربی زدایی انجام نشود.

 

آیا جراحی های شکل دهی بدن دردناک هستند؟

مانند هر جراحی دیگری، احساس درد بعد از عمل های فرم دهی بدن طبیعی است. با این حال، شدت درد با توجه به عمل انجام شده متفاوت است. به عنوان مثال، بیماران ممکن است پس از عمل لیفت ران درد خفیفی را تجربه کنند، در حالی که عمل جراحی شکم ممکن است باعث درد بیشتر شود.

 

دوره نقاهت بعد از عمل چقدر است؟

زمان نقاهت پس از عمل های شکل دهی که در قسمت های مختلف بدن اعمال می شود با توجه به روش متفاوت است. پس از برخی از عمل ها، بیماران در همان روز مرخص می شوند، در حالی که برخی دیگر به مدت 1-2 روز باید تحت نظر باشند. با این حال، فرآیندهایی مانند برداشتن بخیه ها، کاهش علائم و اسکارهای نامشخص در کمترین زمان 6 ماه رخ می دهد.

 

آیا بعد از عمل جای زخم روی بدن باقی خواهد ماند؟

بسته به ناحیه ای که در آن عملیات شکل دهی بدن انجام می شود، اسکارها آشکار یا نامشخص هستند. جراحان معمولاً عمل ها را به گونه ای انجام می دهند که جای زخم قابل مشاهده نباشد. به عنوان مثال، اسکار در عمل جراحی شکم معمولاً در ناحیه تناسلی باقی می ماند. اما در عمل هایی مانند لیپوساکشن، جای زخم وجود ندارد.