جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی؛ در نقطه ای که جراحی های زیبایی با فناوری های جدید توسعه یافته اند، زیبایی سینه یکی از رایج ترین مداخلات جراحی است که امروزه ترجیح داده می شود. بافت پستان ممکن است به دلیل تولد، شیردهی، پیری و اختلالات رشدی تغییر شکل دهد. با این حال، ممکن است بسته به افزایش سن تغییر شکل داده شود، یا ممکن است شکل مادرزادی خیلی کوچک یا بزرگ داشته باشد. این وضعیت ممکن است باعث شود افراد از ظاهر سینه خود ناراضی باشند و در نتیجه دچار مشکلات اعتماد به نفس و مشکلات روانی شوند. علاوه بر این، رضایت از خصوصیات جسمانی خود عامل مهمی است که بر وضعیت روانی در ارتباط با ایجاد تصویری سالم از بدن منعکس می شود. به همین دلیل ترجیحات شخصی در عمل زیبایی سینه ملاک قرار می گیرد. اما نتایج واقع بینانه ای که ممکن است پس از جراحی رخ دهد باید توسط جراح پلاستیک با بیمار در میان گذاشته شود و بیمار باید در این راستا آگاهی داشته باشد.عملیات زیبایی سینه توسط جراحان پلاستیک متخصص در زمینه خود انجام می شود. اگرچه هیچ معیار استانداردی برای شکل و تناسب سینه وجود ندارد، اما ترجیح داده می شود که هر بدن دارای نوع سینه مناسب باشد. کوچک کردن سینه، بازسازی سینه، لیفت سینه و بزرگ کردن سینه از جمله مداخلات جراحی مورد پسند امروزه هستند. با ایمپلنت هایی که با برش هایی در زیر چین های طبیعی زیر سینه قرار داده شده اند. انجام عمل های فرم دهی، بازسازی، بزرگ کردن سینه و لیفت سینه امکان پذیر است. به لطف گزینه های مختلف شکل و حجم مدل های ایمپلنت طراحی شده به شکل گرد و قطره، امروزه دستیابی به ساختار سینه مطلوب بسیار آسان است.

 

 هدف از زیبایی سینه چیست؟

شکل و وزن سینه با توجه به وزن، قد، سن و نسبت بدن فرد با اندازه گیری های دو بعدی و سه بعدی کنترل می شود. از این منظر، اصلاح عدم تقارن سینه، افزایش حجم با تکنیک ایمپلنت، اصلاح ظاهر خارجی سینه، از بین بردن عواملی مانند کمردرد و گردن درد ناشی از بزرگی سینه و اختلال وضعیت بدنی در نظر گرفته شده است و ظاهر مورد نظر فرد را فراهم کند. اندیکاسیون تزریق چربی و کاشت سینه از جمله گزینه هایی برای دستیابی به این نتایج هستند. با این حال، از آنجایی که اندیکاسیون تزریق چربی گزینه های محدودی دارد، ایمپلنت ها جزو مداخلات جراحی ترجیح داده شده هستند. کاشت سینه به تنهایی روشی است که معمولاً برای بزرگ کردن سینه و شکل دادن به سینه ترجیح داده می شود. انواع مختلفی مانند قطره ای یا گرد، سطح ناصاف یا صاف وجود دارد. با این گزینه ها هدف این است که فرد ظاهر رویایی خود را داشته باشد و احساس بهتری داشته باشد. علاوه بر این، جراحی بزرگ کردن اغلب همزمان با ماستوپکسی، یعنی جراحی لیفت سینه ترجیح داده می شود. هنگامی که زیبایی سینه در محدوده جراحی انکوپلاستیک ارزیابی می شود، هدف آن بهبود ظاهر سینه در مواردی مانند کاهش وزن قابل توجه، رشد و نمو است. مشکلات و سرطان سینه در این راستا مداخلات جراحی برنامه ریزی شده به مناسب ترین شکل برای فیزیولوژی بیمار اعمال می شود. عواملی مانند بارداری، زایمان، شیردهی و استعمال دخانیات در زندگی فرد بر روند و روش عمل تاثیر می گذارد. در این راستا، این روش با هدف تغییر شکل و اندازه سینه مطابق با نیاز بیمار انجام می شود.

 

زیبایی سینه برای چه کسانی اعمال می شود؟

زیبایی سینه برای افرادی که از سایز سینه خود ناراضی هستند، یا افرادی که یک یا هر دو سینه خود را به دلیل بیماری های مختلف مانند سرطان از دست داده اند و یا افرادی که فرم سینه خود را دوست ندارند ، افرادی که مشکل تقارن در سینه های خود دارند، افرادی که به دلیل بزرگی سینه های خود مشکل اعتماد به نفس دارند و افرادی که دارای مشکل اعتماد به نفس هستند، اعمال می شود. علاوه بر این، زیبایی سینه در دوران بارداری ناخوشایند است و باید در مورد این موضوع به پزشک متخصص اطلاع رسانی شود.

 همچنین، زیبایی سینه برای افرادی که در دوره شیردهی پس از زایمان هستند توصیه نمی شود. حتی اگر پروتز سینه برای سلامتی نوزاد مضر نباشد، توصیه می شود پس از اتمام پروسه انجام شود تا بر دوره شیردهی تاثیری نداشته باشد و عمل جراحی سالم تر شود. صبر کنید تا دوره رشد بدن را کامل کنند و بدون عجله تصمیم گیری کنید. همچنین توصیه می شود افرادی که به کاهش وزن فکر می کنند زیبایی سینه را به تعویق بیندازند. افزایش و کاهش وزن می تواند بر ظاهر سینه تأثیر بگذارد، حتی اگر مستقیماً روی ایمپلنت تأثیر نگذارد.

 

زیبایی سینه در چه شرایطی اعمال می شود؟

زیبایی سینه در افراد مبتلا به هیپرتروفی سینه، در مواردی مانند رشد ناکافی سینه، افتادگی سینه به دلیل وزن و سن، اصلاح عدم تقارن سینه، افتادگی سینه پس از بارداری، رشد و کاهش بیش از حد سینه و در مواردی که دور کمر و سینه نامتناسب است. اگرچه محدوده سنی 18 تا 50 سال توصیه می شود، اما در صورت تایید خانواده و ایجاد مشکلات روانی در فرد، امکان اعمال زیبایی سینه برای افراد زیر 18 سال وجود دارد. به همین ترتیب، با توجه به وضعیت سلامتی فرد و اینکه آیا وی برای جراحی مناسب است، می توان با تایید جراح، برای افراد بالای 50 سال نیز زیبایی سینه انجام داد. در آقایان زیبایی سینه در مواردی که به دلیل افزایش نامنظم هورمون های استروژن و تستوسترون، به دلیل بیماری های مختلف و یا به دلایلی مانند سوء تغذیه، در اطراف سینه روان می شود، انجام می شود و برای برداشتن آن از مداخله جراحی که به عنوان ژنیکوماستی نیز شناخته می شود، استفاده می شود. چربی اضافی دور سینه با استفاده از روش لیپوساکشن برنامه اعتماد به نفس از بین می رود.

انواع زیبایی سینه چیست؟

با زیبایی سینه، هدف آن این است که ظاهری دلپذیرتر و زیباتر ببخشد و احساس بهتری در فرد ایجاد کند. برای این کار، اگرچه ترجیح داده نمی شود، روش اندیکاسیون تزریق روغن یا ایمپلنت های سیلیکونی ارجح تر ترجیح داده می شود.

ماموپلاستی بزرگ کردن سینه:

 برای افزایش حجم سینه های نامتناسب با بدن، کوچک شدن به دلیل افزایش سن، افزایش و کاهش وزن ناگهانی، پس از زایمان، دلایل رشد انجام می شود. در هنگام  تعیین ایمپلنت مورد استفاده برای بزرگ کردن سینه، ساختار سینه بیمار، شکل قفسه سینه، وزن و نیز تناسب بدن در نظر گرفته می شود. برای تعیین حد فیزیولوژیکی، بیمار و پزشک در مورد شکل و اندازه ایمپلنت تصمیم می گیرند. در حین جراحی، ایمپلنت برای ارزیابی مورد آزمایش قرار می گیرد و کاربردی که بهترین نتیجه را می دهد اعمال می شود.

ماموپلاستی کاهش دهنده (کاهش سینه):

افزایش وزن، دلایل رشد، برخی داروها و تومورهای مختلف می تواند باعث بزرگ شدن سینه شود. سینه های بسیار بزرگ می تواند منجر به وضعیت نامناسب، گردن و کمر درد شود. با عمل ماموپلاستی کاهش می‌توان با کاهش ساختار بافت سینه و حذف بافت چربی اضافی، ظاهری سبک‌تر، سالم‌تر و زیباتر ایجاد کرد.

ماستوپکسی (لیفت سینه):

به دلیل از بین رفتن ساختار الاستیک بدن با افزایش سن، دلایل هورمونی، کاهش وزن ناگهانی بعد از بارداری و شیردهی باعث افتادگی سینه ها می شود. اندازه گیری با ایجاد یک برش عمودی در اطراف نوک پستان بیمار که تا چین سینه معاینه می شود، انجام می شود و لیفت سینه با پروتز قرار داده شده در قسمت زیر سینه انجام می شود.

ژنیکوماستی:

 به عنوان عمل کوچک کردن سینه در مردان شناخته می شود. تجمع چربی در اطراف سینه به دلایل هورمونی و بیماری های مختلف باعث ژنیکوماستی می شود. در بیمارانی که با روش لیپوساکشن تحت درمان قرار می گیرند، بافت چربی از طریق لوله 3-2 میلی متری تحت بیهوشی مکیده می شود.

تکنیک های زیبایی سینه چیست؟

عمل های زیبایی اغلب با هدف ایجاد یک تصویر زیبا انجام می شود، اما برای از بین بردن مشکلات مختلف سلامتی نیز انجام می شود. آنها مداخلات جراحی ترجیحی برای ترمیم قسمت های تغییر شکل یافته بدن هستند. سینه که به عنوان یکی از نمادهای باروری و جنسیت در بین مردم دیده می شود، از نظر روحی، جسمی و زیبایی شناختی نقش بسزایی دارد. مهم است که مداخله جراحی که از نظر زیبایی سینه ارجحیت دارد، با کمترین آسیب به پایان برسد.اشکال، اندازه ها و مواد پرکننده مختلف با توجه به نیاز و خواسته فرد انتخاب می شود. ایمپلنت در زیر یا روی عضله با ایجاد برشی از چین طبیعی زیر سینه قرار می گیرد. با این روش بهترین ظاهر سینه بر روی بدن تضمین می شود. این برنامه از ظاهر شدن اسکارهای جراحی در نگاه اول جلوگیری می کند. این روش را می توان با برشی که از نوک پستان یا زیر بغل ایجاد می شود نیز انجام داد. با این حال، برش ایجاد شده در زیر پستان ترجیح داده می شود زیرا روشی است که تغییر شکل کمتری در سینه ایجاد می کند.

 

روند جراحی و بهبودی چگونه است؟

مانند تمام مداخلات جراحی، انتخاب پزشک متخصص برای اعمال زیبایی سینه از اهمیت بالایی برخوردار است. این جراحی که در شرایط بیمارستانی انجام می شود، با بیهوشی عمومی انجام می شود. مدت زمان عمل بین 2.5-3 ساعت متغیر است. اگرچه روش مورد استفاده در جراحی به گونه ای طراحی شده است که کمترین تغییر شکل را ایجاد کند، اما ممکن است جای زخم روی نوک پستان باقی بماند، اما این اسکارها به مرور زمان بهبود می یابند و کمتر قابل مشاهده می شوند. اگرچه در افراد مختلف متفاوت است، اما دیده می شود که جای زخم، تورم، گزگز و احساس سوزش به تدریج در عرض 2-6 هفته از بین می رود. دور ناحیه ای که جراحی انجام می شود بانداژ می پیچند و بیمار را کرست می پوشانند، اگرچه هر جراحی خطرات خاص خود را دارد، درد و ادم در ناحیه سینه شایع است. در شرایط خطر مرتبط با سن، معاینه رادیولوژیکی مانند ماموگرافی و سونوگرافی باید قبل از جراحی انجام شود. پروتز پشت عضله سینه می تواند حرکات فرد را نسبت به دوره قبل از عمل محدود کند، اگرچه بسته به عوارض بعد از عمل جراحی متفاوت است.

اقدامات احتیاطی مانند تغذیه مناسب، ترک سیگار و مصرف الکل بعد از جراحی در کوتاه شدن روند بهبودی موثر است. حفظ وزن ایده آل و ادامه تمرینات تضمین می کند که نتیجه به دست آمده با جراحی برای مدت طولانی حفظ می شود.